Mimarsinan Mahallesi, Eski Silivri Yolu Cd. 34 - 36, Büyükçekmece/İstanbul
trende

Plastik Geri Dönüşüm

17.06.2019
130
Plastik Geri Dönüşüm

Plastik Geri Dönüşüm Nedir ve Nasıl Yapılır?

Plastikler üretildikleri hammaddelerin içeriği nedeniyle geri dönüştürülmeyi doğaya atıldıkları durumlarda oldukça tehlikelilerdir. İçeriklerindeki petrol ürünleri, kömür ve gaz maddeleri nedeniyle doğaya bırakıldıkları durumlarda bırakıldıkları yerin ekosistemine, toprağına ve canlı yaşamına zarar vermektedir. Bu sebeple dolaylı ve uzun süreli olarak insan yaşamına oldukça zarar vermektedirler. Bu verdikleri zararların yanı sıra oldukça çirkin bir görüntü kirliliği de oluşturan plastik atıklar, geri dönüşüm döngüsünün önemli bir parçasıdır. Bizde firmamız olarak plastik maddelerin atık olarak kalmasının önüne geçmek için geri dönüşüm tesislerimizde dönüşüm döngüsüne katılmalarını sağlamaktayız.

Hangi Plastik Maddeler Geri Dönüştürülebilir?

Aşağıdaki plastik türleri geri dönüştürülebilir plastik maddeler arasındadır:

  • Polietilen Teretalat: İçecek ve su şişeleri, plastik kavanozlar
  • Yüksek Yoğunluklu Polietilen: Su boruları, şampuan kutuları
  • Polivinil Klorür: Plastik çitler ve parmaklıklar, Pencereler (PVC)
  • Düşük Yoğunluklu Polietilen: Sera tarımındaki örtüler, fotoğraf ve video filmleri, ambalajlar ve elektrik sanayii
  • Polipropilen: Plastik şişeler, elektrik sanayii ve mutfak eşyaları
  • Polistiren: Oyuncalar, video kasetleri ve yalıtım malzemeleri
  • Polikarbonat: Naylon ve naylon ürünleri

Plastik Maddeleri Geri Dönüştürmek Bize Ne Kazandırır?

Yukarıda saydığımız geri dönüşebilir plastik maddelerin geri dönüşüm döngüsüne eklenmesi bizlere ve doğamıza oldukça fazla katkı sağlamaktadır. Bize göre tek başına bir plastik atık doğaya zarar vermemektedir ve biz fazla atık meydana getirmemekte olabiliriz ancak tüm insanlar bu düşünce ile günde milyonlarca plastik atığı doğaya bırakmaktadır. Bu sebeple 10 ila 1000 yıl arasında plastik maddeler gezegenimize oldukça büyük zararlar vermekte, hayvanların yaşamlarını tehdit etmekte, toprağın canlılığını ve verimini azaltmakta ve toprağa kanser yaymaktadır. Bu sebeplerden ötürü insanlar yedikleri ve içtikleri maddelerden plastiğin verdiği bu zararı vücutlarına sokmakta ve insanlarda görülen kanser ve ölümcül hastalıkların sayısı artmakta bununla beraber ise insan ömrü kısalmaktadır.

Geri Dönüşüm Hayat Verir

Geri dönüşüme verilen plastik maddeler ise insan yaşamının uzamasını ve yenilen içilen maddelerin zararsız kalmasını sağlamaktadır. Eğer gelecek neslimize kaliteli bir yaşam ve iyi bir gezegen bırakmak istiyorsak geri dönüşüme destek vermeliyiz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: